Po uzavření hranic se začalo v české přírodě pohybovat obrovské množství lidí, jindy klidná místa jsou najednou zalidněná. Přidávám pár tipů na zajímavá místa kam se rádi vracíme. Hodně z nich je poměrně neznámých, takže tam nikoho nepotkáváme, některá místa navštěvovaná jsou, ale neproudí tam davy turistů.

 

  • Malhostovická pecka a Drásovský kopeček
  • Babí lom
  • zřícenina Dívčí kámen a skalní hřeben
  • údolí Jihlavy a Mohelenská step
  • Kočičí hrad a Ostaš
  • Kozlovské skály a zřícenina Kozlovského hradu
  • Lysá hora

Malhostovická pecka a Drásovský kopeček

PP Malhostovická pecka leží v polích nedaleko měst Tišnov a Kuřim. Oblast přírodní památky Malhostovická pecka zahrnuje i blízký Drásovský kopeček, který je ještě větším lákadlem. PP je zajímavě geologicky utvářená - vápenec vytváří skalky, závrty a na Drásovském kopečku úžasný skalní most. Přírodní památka chrání hlavně stepní společenstva, na jaře je památka plná kvetoucích konikleců velkokvětých, v létě pak zase můžete hledat nenápadnou kudlanku nábožnou.

Malhostovická pecka a Drásovský kopeček
Koniklec velkokvětý na Malhostovické pecce
Drásovský kopeček s Malhostovickou peckou
Koniklec velkokvětý

Babí lom

Babí lom je hřeben slepencových skal ležící severně od Brna, nedaleko města. Mezi skalami a balvany se klikatí cestička. Cesta po hřebeni až na samotný skalnatý vrchol Babí lom je jen necelý kilometr dlouhá, ale záživná a určitě vám zabere hodně času, přelézají se menší i větší skalky a z těch větších jsou výhledy do okolí. Každý pes v dobré kondici to hravě zvládne. Na jižním konci Babího lomu je rozhledna s krásným výhledem na Brno.

Rozhledna Babí lom
Babí lom
Babí lom
Hřeben Babího lomu
Vrchol Babího lomu

Zřícenina Dívčí kámen a skalní hřeben

Dívčí kámen je krásnou zříceninou nad řekou Vltavou, kousek od Českých Budějovic. Zřícenina hradu je obrovská a poměrně zachovalá, určitě stojí za návštěvu. Nedaleko Dívčího kamene se tyčí vysoký a prudký skalní hřeben, který vypadá neschůdně, ale ze severní strany je poměrně jednoduše přístupný lesními pěšinami. Je tu krásná vyhlídka na Dívčí kámen i celý meandr Vltavy, určitě doporučuji sem vyšplhat, pokud budete mít cestu kolem. Od Dívčího kamene se dá dojít po turistické značce až do Boršova nad Vltavou, značka vede kolem řeky, po skále i lesními cestičkami a cestou můžete najít například i dlouhé štoly po těžbě grafitu.

Meandr Vltavy u zříceniny hradu Dívčí kámen
Zřícenina hradu Dívčí kámen ze skalního hřebenu
Zřícenina hradu Dívčí kámen a skalní hřeben

Údolí Jihlavy a Mohelenská step

Nedaleko Brna je dobře známé údolí Oslavy, které je hodně navštěvované. Málokdo ale ví, že jen o pár kilometrů jižněji leží podobně nádherné údolí řeky Jihlavy. Vysoko nad řekou se můžete dívat z nádherných skalních vyhlídek, v podstatě ke každé vede vyšlapaná cestička, spousta krásných a neznačených vyhlídek je i na jižní straně údolí. Cestou je možné navštívit například krásnou zříceninu hradu Templštýn, kde už nějaké turisty potkáte, nebo pak nad severním koncem údolí známou Mohelenskou step, kde je návštěvníků hodně. Step je protkaná norami syslů, v některé odlehlejší části si na nějakého můžete počkat.

Zřícenina hradu Templštejn v údolí Jihlavy
Údolí Jihlavy
Údolí Jihlavy
Zřícenina hradu Rabštejn v údolí Jihlavy
Mohelenská hadcová step

Kočičí hrad a Ostaš

V oblasti skalních měst míří většina turistů do známých oblastí Adršpašsko-Teplických skal, kde se v létě skoro nedá hnout, nebo do Broumovských stěn. Jen málo lidí ale zavítá do méně známé oblasti sice menšího, ale krásného skalního města Ostaš, na stejnojmenné stolové hoře. Nedaleko něj se dá pokračovat na Kočičí hrad. Cesta k němu je dlouhá asi půl kilometru, ale docela záživná, přelézají se a přeskakují různé balvany a popadané kmeny a samotný hrad je bludištěm mezi skalami.

Skalní město Ostaš
Kočičí hrad
Skalní město Ostaš

Kozlovské skály a zřícenina Kozlovského hradu

Dalešická přehrada je oblíbeným návštěvním místem, hodně navštěvované jsou kromě pláží například Wilsonova skála nebo Stropešínský most. Nás učarovala hlavně severozápadní část, která je méně turistická. Ze skal jsou krásné výhledy na přehradu, na hradu Holoubek je fajn bivak a úžasným místem jsou Kozlovské skály a Kozlovský hrad. Kozlovský hrad je na ostrůvku uprostřed přehrady. V posledních letech je ale v přehradě nižší stav vody, takže ostrůvek je s břehem spojený uzoučkým pásem skal. Terén je náročný, přelézají se skály, ale dá se přejít suchou nohou. Pro sportovní psy by to také mělo být zvládnutelné, Java si to dokonce dala několikrát tam a zpátky, protože jsme se jí zdáli moc pomalí :).

Kozlovský ostrůvek a Dalešická přehrada
Kozlovský ostrůvek
Kozlovský ostrůvek

Lysá hora

Lysá hora se nachází snad ve skoro každém pohoří, naše oblíbená leží v Moravském Krasu. Lysá hora je tvořena, stejně jako zbytek území, vápencem. Přístup na vrchol je z některých stran příjemnými lesními cestičkami, od jinud po příkrých skalách. Hlavním lákadlem je step na jižní straně kopce, která svým vzhledem a botanickou bohatostí připomíná Pálavu. Na Lysé hoře jsme nikdy nikoho nepotkali, nejspíš se tam vydávají jen fotografové rostlin. Pod Lysou horou se dá z jižní strany pokračovat cestičkou ke známému vývěru Říčky a dál k jeskyním, tady už ale bude hodně cyklistů.

Lysá hora v Moravském krasu
Lysá hora v Moravském krasu