Hoopers je mladý a poměrně rychle se rozšiřující psí sport, který je oblíbený nejen majiteli starých psů nebo psů se zdravotním handicapem. Na hoopers často přechází psovodi se psy, kteří běhali agility, ale už jim to zdraví nedovoluje. O co vlastně v hoopers jde a jaká jsou pravidla?

Hoopers je poměrně mladý sport, který si rychle získává oblibu. Hoopers je často považováno za odnož agility, ale v současné době už je to samostatný sport se svými pravidly, který se i nadále vyvíjí. Podobnost s agility je patrná při některých hrách, kdy je možné použít agility tunely a v zahraničí se mohou stavět parkury, kde jsou skombinované překážky z obou sportů, proto se lze setkat i se spojením hoopers-agility.

Hoopers vzniklo v USA, majitelé hledali psychické zaměstnání pro své starší psy, kteří milovali agility, ale už se tomuto sportu nemohli ze zdravotních důvodů věnovat. Odtud se hoopers později rozšířilo do Holandska a následně dalších evropských zemí, kdy každá má svoje samostatně se vyvíjející pravidla. K nám se hoopers poprvé dostalo pravděpodobně v roce 2017 díky Lence Blachové. Na jaře roku 2019 vznikl Klub hoopers ČR, který zpracoval řád pro pořádání závodů, vede databázi závodů i jednotlivých týmů, apod.

 

 

O čem hoopers je

Hlavním principem hoopers je ovladatelnost psa na dálku pomocí verbálních povelů a posunků psovoda  – psovod se pohybuje pouze v rámci vyznačeného čtverce. Hoopers není fyzicky moc náročné pro psovoda ani psa a mohou se jím tak bavit i týmy s pohybovým omezením. Kouzlo je v dokonalé souhře psa i psovoda, vzájemné znalosti svých pohybů, správném načasování povelů na straně psovoda a rychlých reakcích psa. Často se lidem, kteří běhají několik let agility, zdá hoopers příliš jednoduché, ale na technických parkurech s omezením pohybu psovoda to rozhodně jednoduché není a bývají překvapení, jak je dokáže hoopers potrápit :).

 

 

Překážky

Hoopers vzniklo hlavně proto, aby si spolupráci na parkuru mohli užít i staří psi nebo psi s handicapem. Proto je kladen důraz na bezpečné a fyzicky nenáročné překážky, které se pouze probíhají nebo obíhají, a plynulost trasy bez extrémně prudkých změn směru. Mezi probíhací překážky patří tunel, oblouk a TanGoMat, které jsou dostatečně velké i pro psí obříky, mezi obíhací překážky patří barely a branky. Při hrách je možné využít i krátké agility tunely, nebo slalom z oblouků.

 

 

Zavodní kategorie

V hoopers jsou psi rozděleni podle výšky do dvou kategorií – do 40 cm a nad 40 cm. Výkonnostních kategorií je několik, postup mezi nimi závisí na sehranosti a šikovnosti týmu. Díky kategorii FUN si může hoopers vyzkoušet každý, kdo náhodou zavítá na závody a tento sport ho zaujme, psovod může běžet se psem a jediným pravidlem je dokončit trasu. V závodních kategoriích H0, H1, H2, H3 a HCH už je pohyb psovoda omezený jen na vyznačený čtverec a přešlap se penalizuje trestnými body nebo diskvalifikací.

Pokud vás hoopers zaujalo, neváhejte tento sport vyzkoušet třeba na některé z intenzivek :).