Apuánské Alpy jsou horskou oblastí v severním Toskánsku, nedaleko města Pisa. Část území je chráněna národním parkem, protože se tu bohužel rozrůstá těžba krystalického vápence známého jako kararský mramor. Těžbu při přechodu hor určitě zaznamenáte, protože z určitých úhlů jsou vidět lomy a vrcholky některých kopců úplně zmizely.

DSC_0013_panorama

Tato oblast Alp je vápencová a terén je střídavě travnatý a po ostřejších kamenech a štěrku. S psími tlapkami ale problém nebyl, jen v nejhorších úsecích jsem nasadila botičky. V oblasti jsme byli v hlavní sezóně, ale potkali jsme velice málo lidí.
Asi největším lákadlem této oblasti je velká vápencová brána na vrcholu Monte Forato (1 230 m). Při letním slunovratu se ráno místní obyvatelé z širokého okolí i turisté sjíždějí do vesničky Pruno a sledují jak první sluneční paprsky procházejí touto bránou a ohlašují tak začátek léta.

DSC_0929

Z lesního parkoviště za vesnicí Cardoso se dá jednoduše dojít až k ohromné bráně Monte Forato, je možné na ni i vylézt, a odtud se dá pokračovat do sedla Roce do Mosceta. Do sedla vedou dvě stezky, horní se klikatí úbočím kopce a místy po skalkách, proto jsme raději zvolily druhou stezku, která prudce klesá do lesa v údolí a pak dlouho šplhá do sedla. V sedle Roce do Mosceta je krásné místo pro přespání, vody tu byl dostatek, místní turisté si tu stavěli i stany, a zapadající slunce nádherně osvěcovalo skály vrcholu Pania della Croce. Kousek dál v sedle jsou také dvě turistické chaty.

DSC_0833
DSC_0867
DSC_0849

Ze sedla se dá stoupat pro psy dobře schůdnou stezkou na vrchol Pania della Croce (1 859 m) s úžasným výhledem, je možné dohlédnout až na moře. Odtud pokračuje okruh přes Focetta del Puntone (1 611 m) a kolem severního úbočí hory zpět do sedla Roce do Mosceta. Tuto cestu ale doporučuji jen pro šikovné a zdatné psy a se zásobou botiček - z vrcholu prudce klesá cesta po skalách a kamenech a na severním úbočí dále po suťovém poli. Pokud budete ze sedla Roce do Mosceta pokračovat směrem na sever, určitě se zastavte u nádherného jezera u vesnice Isola Santa.

DSC_0896

Další krásný výlet s pohodovým terénem lze podniknout z městečka Monzone. Vydali jsme se přes vesničku Vinca, kde mimochodem mají veganskou zmrzlinu za pár korun, a dál směrem k chatě Capanna Garnerone. Pokud byste chtěli chatu využít k přespání, je tu malá a stále otevřená místnost pro turisty. Od chaty se dá pokračovat už trochu náročnějším a kamenitým terénem přes La Forbice (1 772 m) k chatě Rifugio Orto di Donna a dále k přístřešku K2, který je také stále otevřený. Z okolních vrcholků jsou krásné výhledy, ale bohužel jsou vidět i mramorové lomy a nákladní auta odvážející vytěženou surovinu.
Od přístřešku je možné sestoupit k vlaku například do vesničky Equi Terme, cestou jsme potkali i kemp, ale nevypadal úplně funkčně. Vesnička Equi Terme je vyhledávaná pro volné koupání v krásně čisté termální řece.

DSC_1026_panorama
DSC_0919_panorama

V blízkém okolí je možné navštívit také například Parco Nazionale delle Cinque Terre. Park spojuje několik krásných vesniček ležících na pobřeží, které je možné projet vlakem nebo mezi nimi projít pěšky. Pro návštěvu je ale určitě lepší ráno, během dne se vesničky rychle plní turisty. Nedaleko jsou i další známá města Lucca, La Spezia a samozřejmě Pisa a Florencie.

DSC_0115
DSC_0130