Malá Fatra je jedním z nádherných slovenských pohoří, kde se střídají lesy, travnaté hřebeny i skalnaté vrcholy. Malá Fatra je tvořena vápencem, takže se tu střídají dobře schůdné oblé kopce s prudkými skálami. Pohoří je údolím řeky Váh rozděleno na severní (Krivánskou) a jižní (Lúčanskou) část. Nejvyšší polohy jsou v období 1.11.–15.6. uzavřeny z důvodu ochrany přírody.
Krivánská část
Severní Krivánská část Malé Fatry, kde se rozkládá Národný park Malá Fatra, je výrazně navštěvovanější, v okolí lanovky na Chleb je opravdu velké množství lidí. Skoro celá trasa hřebenovky Fatrou vede po travnatém terénu a je tak pro psy dobře schůdná. Za nás byly díky výhledům nejkrásnějšími vrcholy Chleb (1 646 m), kde je ale díky lanovce hodně turistů, a Stoh (1 607 m), kam už tolik turistů nedojde a je odtud nádherný výhled na Velký Rozsutec i celou hřebenovku. Z hřebenovky jsou krásné pohledy na Oravu, Velkou Fatru, Nízké a Vysoké Tatry, i na naše Beskydy a Javorníky.
Špatně schůdné jsou pro psy Rozsutce. Na Velký Rozsutec (1 610 m) je možné se jednoduše dostat ze sedla Medzirozsutcie, trasa vede přes ohlazené skalky a kameny, takže není problém na vrchol zamířit i se psem. Ze sedla Medziholie je výstup na Velký Rozsutec náročný, ale pro šikovného psa zvládnutelný, i když je potřeba místy psovi pomoct. Malý Rozsutec (1 344 m) není pro psy, které nemůžete vzít do batohu, moc dosažitelný. Strana ze sedla Medzirozsutcie je v podstatě skála jištěná řetězem, kde i lidé mívají problémy. Z druhé strany je úbočí Malého Rozsutce dost příkré a s ostrými kameny.
Zajímavé místo, které stojí za návštěvu, je NPR Tiesňavy. Stezka od parkoviště prudce stoupá a klikatí se skalami, cestou jsou krásné vyhlídky na skály i hřeben Malé Fatry. Terén je pro psy dobře schůdný, na začátku trasy je krátký žebřík, který se dá oběhnout, ale kousek před Malými nocľahy už je náročnější žebřík, který se příliš bezpečně oběhnout nedá a je potřeba psa vysadit, proto doporučuji jít směrem od parkoviště Tiesňavy. Z Malých nocľahů se dá pokračovat dolů do Terchové nebo dále na vrchol Sokolie (1 171 m).
Lúčanská část
Jižní Lúčanská část je pro psy velmi dobře schůdná, z většiny jsou kopce zalesněné, jen nejvyšší partie v okolí Veľké lúky (1 475 m) jsou travnaté. Výrazným skalnatým vrcholem je Kľak (1 352 m) na západě pohoří, ale bez problémů jsme se na něj dostali se psem v létě i v zimě. Doporučuji sem vyrazit spíše v týdnu, o víkendu je tu vzhledem k dobré dostupnosti hodně narváno. V Lúčanské části Malé Fatry je výrazně méně lidí, asi nejvíce navštěvováno je okolí vrcholů Kľak, Veľká Lúka a Minčol.
Velmi známé jsou Jánošíkovy diery, které jsou nádherné, ale pro psy neschůdné. Může to být dobrý cíl na půldenní výlet, pokud svému chlupáči dopřáváte odpočinek. Některé žebříky a schůdky pes může oběhnout, ale jiné delší vedou přes vodopády.