Hoopers je poměrně mladý psí sport, který rychle získává oblibu. Často ho objevovali psovodi se se psy, kteří už ze zdravotních důvodů nemohli běhat agility. Dnes se ale stále více prosazuje i mezi mladými a rychlými psy. O co vlastně v hoopers jde a jaká jsou jeho pravidla?

Hoopers je často považováno za odnož agility, ale v současné době už je to samostatný sport se svými pravidly, který se i nadále rychle vyvíjí. Podobnost s agility je patrná v začátcích a také při některých hrách, kdy je možné použít agility tunely nebo slalom z oblouků.

Hoopers vzniklo jako zábava a zaměstnání pro psy, kteří milovali práci, rychlost a adrenalin, ale ze zdravotních důvodů už nemohli běhat agility. Každá země má svá pravidla, která se i nadále vyvíjí, mezinárodně sport ještě sjednocen nebyl. V ČR aktuálně fungují 2 kluby, každý z nich má jiný závodní řád a svou vlastní databázi závodů a týmů – na jaře 2019 vznikl Klub hoopers a na konci roku 2023 vznikl Czech hoopers Club.

O čem hoopers je

Hoopers je založeno na samostatnosti psa, tahu vpřed a schopnosti vyhledávat překážky. Psovod psa navádí pouze pomocí verbálních povelů a posunků z vymezeného prostoru parkur, kterým je čtverec nebo kruh. Hoopers neklade vysoké fyzické nároky na psa ani psovoda, proto se jím mohou bavit i týmy s pohybovým omezením. Kouzlo je v dokonalé souhře týmu,  správném načasování povelů a rychlých reakcích psa.

Překážky

U hoopers by měl být kladen důraz na plynulost trasy bez extrémně prudkých změn směru. Na parkurech se lze setkat s překážkami určenými k proběhnutí – tunel, oblouk a TanGoMat a překážkami určenými k oběhnutí – barel a branka. Při hoopers hrách je možné využít i krátké agility tunely, nebo slalom z oblouků.

 

Zavodní kategorie

V hoopers jsou psi rozděleni do dvou výškových kategorií, hranice mezi nimi je 40 cm u Klubu hoopers a 43 cm u Czech hoopers clubu. Výkonnostních kategorií je několik, každý tým začíná v kategorii H0 a v závislosti na své šikovnosti může postupovat do obtížnějších kategorií H1, H2, H3 a HCH. Často se také mimo zkoušek pro jednotlivé kategorie běhají otevřené běhy společné pro všechny – openy. Velikost čtverce určeného pro pohyb psovoda se u Klubu hoopers mění v závislosti na výkonnostní kategorii od 5 m do 1,5 m, u Czech hoopers clubu je pro všechny kategorie vymezen čtverec 2 m nebo kruh o průměr 2m.

 

Pokud vás hoopers zaujalo, zjistěte jak doma trénovat jeho základy. Můžete využít eBook Hoopers bez překážek, který vás provede typickými prvky na parkuru. Pro intenzivnější vedení vyzkoušejte online kurz Základy pro hoopers, který se věnuje i dalším dovednostem nezbytným pro trénink.