Psi milují rychlé sporty, běhání, divoké hry se psy i lidmi. Ale každý pes také potřebuje někdy zpomalit, zklidnit se a uvolnit. Mnoho psů je od přírody stále "zapnutých" a bývá u nich zklidnění problém, ale dá se na tom postupně pracovat.

Proč je zpomalení důležité?

  • Práce a pohyb dělají psův život smysluplný, pes při nich vypustí nastřádanou energii a zabaví hlavu. Problém nastává, pokud nejsou nijak kompenzované. Tělo je pořád nastartované k akci a omezuje procesy méně důležité pro přežití jako je třeba regenerace. Často pes vůbec neumí odpočívat, ale psí tělo se potřebuje zklidnit a uvolnit, aby mohlo fungovat vše jak má.
  • Pes si aktivitou a stresem na tréninku stále plní stresový kyblíček a pokud ho zase nevyprázdní klidnými aktivitami, může i při malém podnětu bouchnout do strachu nebo agrese. Sám pes nebude spokojený – při každém podnětu zpozorní v očekávání akce a psychicky si neodpočine.
  • Zklidnit a uvolnit neustále nastartovaného psa je při ošetření nebo posilování skoro nadlidský úkol. A co teprve při rentgenech nebo v klidovém režimu po zranění!

Jak psa zpomalit?

  • Klidné aktivity – lízací podložky, žvýkání sušených pamlsků, čenichání pamlsků schovaných ve čmuchacím koberečku nebo zmačkaném ručníku,... Při správné obtížnosti aktivit, která psa nestresuje, se pes krásně uklidní a uvolní, vyprázdní si stresový kyblíček a připraví se na následný odpočinek.
  • Ohraničení aktivit – používání povelů pro začátek a konec hry i tréninku. Po ukončení bude pes vědět, že se nemusí snažit, protože se nic dalšího dít nebude. Následně je fajn pro uvolnění zbylého napětí z tréninku využít nějakou jednoduchou čmuchací aktivitu.
  • Pomalý pohyb – může jít o pomalou čmuchací procházku, ale i dogfitness vyžadující soustředění a klid v pozicích.
  • Zklidňování při tréninku – psi se často sami aktivují při čekání na trénincích. Trenér vysvětluje, pes skáče a štěká a ještě více se vynerví. Lepší variantou je klidový povel, ať už je to leh, sed nebo pozice u nohy, za který bude pes odměňovaný, nebo rozhození pamlsků do čmuchacího koberečku nebo trávy. Také klidný příchod na plac, klidně pod povelem, je lepší než bezhlavé vypuštění psa.
  • Náš klid – psi reagují na naše nastavení, ať už jde o intonaci hlasu nebo rychlost pohybů. Pro zpomalení psa v běžných situacích často stačí zklidnit a ztišit naše chování.
  • Klid na výletech – na výletech můžeme odměňování psa za klid v lehu během přestávek místo pobíhání okolo.

Vyplatí se věnovat čas nejen tréninku, ale i zpomalení psa. Neustále napružené tělo připravené k akci si nemá šanci odpočinout a stejně tak ani psí hlavička.

Oblékání psů
aa