Už se Vám někdy stalo, že se pes při cvičení začal zničehonic olizovat, odešel nebo si při domácí hádce lehl? A víte co se Vám tímto signálem snažil říct? Konejšivé signály jsou důležitým komunikačním prvkem psů.
Psi s námi i mezi sebou neustále neverbálně komunikují, mají svoji vlastní psí řeč. Komunikují postavením a pohybem těla, ocasem, ušima, ale i méně nápadnou mimikou obličeje a pohybem očí. Je jednoduché na psech poznat kdy mají radost a jsou spokojení, ale naopak může být problém rozpoznat v jaké situaci se necítí příjemně. Pokud se naučíme vnímat nenápadné psí signály, můžeme se toho o psech hodně dozvědět a upravit našemu chlupáčovi životní situace tak, aby se cítil co nejpříjemněji.
Konejšivé signály
V jakých situacích lze konejšivé signály pozorovat

Konejšivé signály můžeme často zahlédnout při přivolání – pokud pes neposlechne na volání a majitel zvýší hlas, pes si často raději lehne nebo začne čmuchat. Pokud při výcviku pes svému majiteli nerozumí nebo už je výcvik příliš dlouhý, můžeme pozorovat například zívání nebo odvracení hlavy. Psi často konejší i domácí hádky a snaží se tak obě strany zklidnit. Mezi méně obvyklé situace patří například fotografování psů. Někteří psi jsou nervózní z objektivu, který na ně z blízké vzdálenosti míří a připomíná jim velké oko, a proto ho konejší.
Na jaké situace dávat pozor
