V současné situaci, kdy má většina z nás více času než obvykle, můžeme s naším chlupáčem zkoušet různé domácí hry a naučit ho pár jednoduchých cviků. Hodně cviků, i když tak na první pohled nevypadají, může být užitečných i v běžném psím životě. A každý cvik naučený pozitivním posilováním zlepšuje vzájemný vztah psa a člověka a zabaví psí hlavu. Pes by měl být před cvičením vždy rozehřátý krátkou procházkou nebo společnou hrou, která ho naladí na společné cvičení.

Podávání tlapek

Těžko existuje oblíbenější a roztomilejší cvik než je podávání tlapek, na moje psy ho zkouší skoro každá návštěva. Kromě toho je podávání tlapek skvělým cvikem pro posílení svalů, zejména v oblasti ramen. Střídavé zvedání nohou v rychlém sledu za sebou může být pěkná makačka. Pokud po psovi chceme, aby držel tlapku na naší dlani delší dobu, naopak si svaly protáhne.

Couvání

Psi jsou zvyklí couvat v situaci, kdy se potřebují dostat ze slepé uličky, jinak tento pohyb přirozeně příliš nepoužívají. Pokud psa naučíme couvat na povel, začne lépe vnímat svoje zadní končetiny, které jinak fungují pouze jako pohon. Couvání navíc hezky procvičuje a posiluje svaly předních i zadních končetin.

Obcházení, osmičky, slalom

Jednoduché cviky, při kterých pes obchází jakýkoli předmět, jsou skvělé pro práci s přenášením váhy těla a také pro jemné rozhýbání páteře. Můžeme psa naučit obcházet nás samotné nebo pes může obcházet například stromy na procházce. Zvolit bychom měli dostatečně široký a zhruba kulatý předmět, aby se kolem něj pes nemusel lámat, ale mohl ho pohodlně obejít. Vždy je potřeba cvičit stejný počet opakování na obě strany. Ideální je pohyb krokem, zkoušet můžeme i klus.

Využít můžeme i více předmětů, například dva stromy, kdy budeme psa posílat, aby mezi nimi chodil v osmičce. Obíhané předměty by vždy měly být dostatečně daleko, abychom psa nelámali, ale mohl jít pohodlně. Podobně se dá využít i slalom mezi několika kužely nebo kbelíky.

a-1024x576

Hrabání

Hrabání většina psů miluje a baví se tak na louce nebo na zahradě. Hrabání je samo o sobě fyzicky hodně náročné, pes při něm intenzivně posiluje oblast ramen. Toho můžeme využít a naučit psa například shrabat pod sebe rozprostřený ručník.

Velmi užitečným cvikem je hrabání při péči o psí drápky - pokud naučíme psa hrabat po destičce se smirkovým papírem, obrousí si většinu drápků na předních tlapkách sám a my tak budeme mít méně práce při jejich stříhání, protože bude stačit drápky jen doupravit.

Bedýnka

Univerzální pomůckou pro cvičení může být bedýnka, se kterou se dá vymyslet velké množství různých cviků. Použít můžeme jakýkoli vyvýšený předmět, který je neklouzavý a stabilní. Posloužit může nízká stolička, knížka nebo širší miska, přes kterou přehodíme například protiskluzovou podložku do koupelny.

Psa můžeme naučit na bedýnce stát předníma nebo zadníma nohama a pokud je dostatečně velká, může si na ni stoupnout celý. Těmito jednoduchými cviky ho naučíme pracovat s končetinami jednotlivě a může si je lépe uvědomit. Při cvičení vždy krmíme psa tak, aby měl hlavu v přirozeném prodloužení zad, tedy aby se nezakláněl ani neskláněl.

abcd

Poklona

Poklonu provádí psi často sami, všimnout si toho můžeme například po probuzení, kdy je poklona součástí protahování, nebo při lákání jiného psa ke hře. Pokud naučíme psa poklonu na povel, můžeme ji využít jako protahovací cvik, během kterého se protáhnou záda, oblast ramen a zadní strana stehen. Pes v pokloně by měl mít přední i zadní tlapky souběžně a lokty natažené vpřed, odměňujeme ho s hlavou směřující rovně dopředu a co nejblíže k zemi.

Nosetouch

Dotek psím nosem do naší dlaně je skvělým cvikem využitelným v různých situacích. Využít ho můžeme například jako startovací nebo ukončovací cvik při cvičení, který pes spolehlivě umí a vždy za něj dostane odměnu, nebo třeba pro otočení hlavy psa od něčeho rozptylujícího.

Při cvičení můžeme postupně prodlužovat dobu, po kterou se pes dotýká nosem naší dlaně a čeká na odměnu. Tuto variantu pak můžeme využít například pro zklidnění, když se pes při nějakém cviku moc rozdovádí, pro kontrolu psa při průchodu kolem dětí a podobně.