Většina psích her a hlavolamů je založena na hledání dobrot pod něčím nebo v něčem ukrytých. Pes může různé předměty prohledávat čichem, nadzvedávat nebo posunovat čenichem, nebo do nich šťouchat tlapkou. Úkol by si psi měli řešit sami, v klidu a bez lidské pomoci nebo popohánění, během toho se krásně uvolní a zrelaxují.

Psi různé čmuchací hry a hlavolamy milují a moc rádi je hrají stále dokola, i když už princip znají. Důležitá není rychlost provedení, nebo kolikrát je pes schopný hlavolam zvládnout, ale právě ono uvolnění a mentální stimulace psa. Pro hry a činnosti, které pokrývají základní psí potřeby, mezi které patří čenichání, lízání, kousání a podobně, se používá také označení canine enrichment.

Hodně psů má vyžití v nejrůznějších psích sportech a dlouhých procházkách. Ale každému se někdy stane, že se vrátí z práce pozdě večer a na dlouhou procházku do tmy nebo deště už se mu se psem nechce. Nebo může mít pes zrovna odpočinkový den, nebo dokonce klidový režim po zranění nebo operaci. V těchto chvílích se skvěle hodí využití různých her, které psa unaví mentálně a uklidní ho.

Výhodou her a hlavolamů může být i to, že člověk úkol připraví a pak už psa jen pozoruje. Takže pokud zrovna nemá daný den náladu na jakékoli cvičení a ví, že by to vzhledem k jeho rozpoložení dopadlo špatně, můžou být hlavolamy a hry dobrou náhradou. Pes se při nich zabaví a unaví a pro páníčka nejsou psychicky náročné.

Hry a hlavolamy

Psích hlavolamů už se v současné době prodává obrovské množství, jsou z nejrůznějších materiálů a na různém principu. Jejich hlavními nevýhodami jsou často vysoká cena a nemožnost přizpůsobit složitost. U těchto hlavolamů mohou mít někteří psi problém na princip přijít, začnout být frustrovaní a nakonec musí pomoct páníček.

Dobrou variantou může být výroba domácích her, u kterých lze jednoduše přizpůsobit složitost konkrétnímu psovi a je možné je vyrobit velmi levně. Pro většinu z nich není potřeba pořizovat nic speciálního, stačí obyčejný ručník, deka, ruličky od toaletního papíru, krabice nebo staré kalhoty. Například ručník je možné využít na více způsobů, pes může rozmotávat ručník smotaný do ruličky a sbírat objevující se pamlsky, hledat pamlsky poschovávané v zamotaném ručníku, nadzvedávat přehyby ručníku a pamlsky sbírat odtud, a podobně. Inspiraci na jednoduché hry můžete najít v ebooku 11 her s ručníkem.

Řešení psího hlavolamu - smotaná deka

Mezi jednoduché a cenově nepříliš náročné hry patří například čmuchací kobereček, kong nebo míček na pamlsky. Oblíbená je také lízací podložka, která sice není hlavolamem, ale psi, pro které je lízání přirozené, ji milují.

Čmuchací kobereček

Čmuchací kobereček je vytvořený z podložky a proužků látky. Mezi látkové proužky se poschovávají pamlsky, které pak musí pes vyčenichat. Kobereček je jednoduchá čmuchací hra, při které je pes vždy úspěšný. Kobereček je proto vhodný, pokud pes s podobnými hrami teprve začíná. Při známém vyčmuchávání pamlsků se pes velmi rychle uvolňuje, toho můžeme využít například pro zklidnění na závodech nebo během cestování.

Při hledání pamlsků v koberečku musí pes intenzivně využívat čich. Kromě čtení vzkazů na procházkách už dnešní psi nemají příliš možností svůj výborně vyvinutý čich využívat, tedy pokud se s nimi člověk nerozhodne věnovat noseworku, stopám a podobně. Většina psů práci nosem miluje a čmuchací kobereček jim tuto činnost může poskytnout i doma. Většina koberečků je skladných a vhodných i pro cestování. Při čichání se intenzivně zapojuje mozek a netrénovaný pes se poměrně rychle mentálně unaví.

Použití čmuchacího koberečku

Kong

Další oblíbená psí hračka je gumový kong. Kong je z pevného materiálu, vyrábí se v různých tuhostech a velikostech, takže beze škody vydrží mnoha hodinové žvýkání psů nejrůznějších velikostí. Pes kong kouše a vylizuje a zabaví se tak poměrně na dlouho. Kong je uvnitř dutý a dá se naplnit nejrůznějšími dobrotami – speciálními sýrovými pastami, psími paštikami, kterými lze slepit granule nebo jiné tuhé pamlsky, tvarohem, sušenými plícemi a podobně. Po naplnění kongu už si pes vystačí sám, takže to může být vhodná zábava, pokud je člověk zaneprázdněný.

Lízací podložka

Lízací podložka není náročná na přemýšlení, ale je u psů velmi oblíbená. Během lízání se uvolňují endorfiny a díky tomu se psi zklidňují. Proto se tolik psů naučí při stresu lízat tlapky, což může skončit i různými infekcemi a špatně se to odnaučuje.

Do lízací podložky se jednoduše vetřou nebo vyskládají různé dobroty, které pak pes doluje. Lízací podložka může posloužit také pro uvolnění na závodech nebo při cestování, kdy bývají někteří psi nervózní.

Použití lízací podložky
Příprava psího hlavolamu - smotaný ručník
Řešení psího hlavolamu - smotaný ručník - Hersenwerk
IMG_0582