Alespoň základní sebekontrola psa se hodí v mnoha situacích a bez ní je soužití výrazně složitější. U svých psů například nechci, aby se probourali klecí ven, kdykoli ji otevírám. Chci, aby počkali až budu mít vše nachystané, a vypustím je povelem. Chci mít na zemi položenou hračku, kterou si pes vezme až na povel, abych měla volné ruce pro pamlsky a klikr. A také chci mít při cvičení vedle sebe položenou misku s pamlsky, kterou nemusím hlídat. Situací, kdy se sebekontrola hodí, je nespočet.

Jednoduchá sebekontrola se dá vybudovat nejrůznějšími hrami a cvičeními. Částečně se pak přenáší do dalších životních situací a pomáhá je zvládat. Uvádím má oblíbená cvičení, která začínám doma se štěňátky, protože jsou jednoduchá a s dodržením pravidel pro psa jasná.

Základní sebekontrola
Vypuštění z klece

Jednoduché cvičení, které naučí psa počkat až na vypouštěcí povel, obměny se dají využít u dveří, u branky ze zahrady, apod.

Začnu pomalu otevírat klec. Jakmile se pes začne drát ven, hned ji začnu zase přivírat. Jakmile se pes uklidní, znovu začnu otevírat. Po pár opakováních pes pochopí princip a budu schopná otevřít dvířka úplně, ze začátku psa v kleci odměňuji pamlsky, na povel ho vypouštím z klece ven. Cvičení je potřeba provádět důsledně při každém otvírání klece, proto pokud nemám čas, dávám rovnou s otevíráním vypouštěcí povel. Po pár dnech si to pes zautomatizuje a otevírání klece bude klidné. Zběsilý úprk z klece, dveří, apod. psovi výrazně zvedne hladinu stresu už před procházkou nebo tréninkem, naopak klidný start psa nerozhodí.

Dlouhý nosetouch

Nosetouch je skvělý cvik na ukončování a začínání tréninku nebo restart, když se něco pokazí.

Jeho dlouhá varianta může být i sebekontrolní cvičení – chci, aby se pes v klidu dotýkal mé dlaně několik sekund, neoddaloval čenich, nekousal do ruky,... Stačí "jen" postupně po kousíčkách oddalovat označení a odměnu cviku a prodlužovat tak výdrž v pozici. Je to teoreticky jednoduchý cvik, ale ve složitém prostředí nebo při adrenalinu z tréninku budou psí nervíky pracovat a rázem se cvik stává obtížnějším.

pes nosetouch
Tvoje volba

Posadím si psa před sebe, do dlaně vezmu pamlsek a dám ho kus před psí čenich. Jakmile se pes začne do ruky drát, sevřu dlaň, jakmile se pes uklidní a oddálí čenich, dlaň znovu otvírám. Opakuji, dokud pes nevydrží být v přítomnosti pamlsku v klidu, ze začátku stačí zlomek sekundy. Povelem dovolím psovi pamlsek vzít nebo ho sama z dlaně druhou rukou vezmu a psovi dám.

Sebekontrola na pamlsky a hračky
Pouštění hračky

Spolehlivé pouštění hračky ušetří na tréninku spoustu nervů. Vyměňování hračky za pamlsek není moc praktické, protože bez pamlsku jsme nahraní. Nejprve dám psovi povel pro puštění hračky a hned potom chytnu psa za obojek a současně hračku povolím, aby se pes neodměňoval škubáním, a čekám na puštění. Hned po puštění hračky dám psovi znovu povel pro přetahování a tím ho odměním. Postupně prodlužuji výdrž mezi puštěním hračky a opětovným zakousnutím.

Sebekontrola na hračku

Pokud už pes zvládá pouštění hračky, můžu mu situaci postupně ztěžovat. Po puštění postupně prodlužuji čas, než psovi povolím ji opět chytnout. Postupně zařazuji pohyb hračky, nejprve pomalý, postupně i škubání, pohyb hračky k čenichu, nakonec si s ní i pohazuji.

Nakonec hračku odhazuji a pes za ní vyráží až po povelu. I tady postupně situaci ztěžuji – chci po psovi oční kontakt, provedení nějakého cviku, oběhnutí barelu, apod. Postupně mohu zahodit hračku na konec parkuru a pes si ji vezme až jako odměnu po běhu.

Odhazování pamlsků

Jednoduché cvičení, které ale stojí psa hodně sebeovládání.

Pošlu psa na místo, přidržím ho za postroj, odhodím pamlsek, počkám než pes odtrhne pohled od dopadajícího pamlsku (v pokročilejší fázi počkám na oční kontakt) a odměním ho za to, že zůstal na místě. Odhodím druhý pamlsek, počkám na pohled a odměním,... nakonec povelem pošlu psa pamlsky najít. Postupně držím psa méně a méně, až se dopracuji k sebekontrole psa na místě, aniž bych ho musela držet.

Sebekontrola na misku

Ráda cvičím s miskou pamlsků vedle sebe na zemi a nechci, aby se do ní pes dobýval. Pro základní sebekontrolu můžu využít obměnu hry Tvoje volba.

Položím si vedle sebe misku s pamlsky. V okamžiku, kdy se pes začne do misky dobývat, ji zakryju dlaní a počkám, než se uklidní. Pokračuji ve cvičení, případně opakuji zakrytí, pokud se pes opět do misky dobývá. Postupně pes pochopí, že nemá cenu se k pamlskům dobývat, ale je výhodnější cvičit. Postupně můžu misku umisťovat dále od sebe, pohybovat se kolem ní. Pro následné využití v parkuru můžu psa naučit brát z misky pamlsek na povel.

Přepínání mezi hračkou a pamlsky

Během cvičení je skvělé mít psa skvěle motivovaného na pamlsky i hračku, který zároveň umí mezi odměnami přepínat. Cviky náročnější na soustředění a klid je lepší cvičit na pamlsky, u dynamických cviků vyžadujících rychlost je naopak výhodnější hračka.

Po odložení/odhození hračky si počkám na oční kontakt a pak přidám jednoduchý cvik (například nosetouch) a odměním psa pamlsky, následně ho vyšlu pro hračku. Postupně po něm chci náročnější cviky, i více za sebou, třeba chůzi u nohy, změny poloh,...