Většina psů miluje dlouhé procházky, kdy si mohou pobíhat a čmuchat jak se jim zlíbí. Spoustě psů ale fyzická únava nestačí a potřebují zaměstnat i hlavu, aby byli spokojení. Kromě domácích her můžeme psovi různými činnostmi zpestřit i procházky a navíc tak zlepšit vzájemný vztah, přivolání a pozornost.
Jako hlavní kritérium pro výběr her bychom měli uvažovat spolehlivost přivolání. Můžeme pustit psa z vodítka, aniž bychom měli strach, že zmizí po stopě zvěře nebo ho zaujme vzdálený běžec? Spousta her se dá hrát i s delší vodítkem nebo stopovačkou.
Hry na vodítku
• Hledání pamlsků
Hledání pamlsků je pro většinu psů velmi oblíbená činnost, zaměstná jejich hlavu i nos a poměrně rychle je psychicky unaví, při čmuchání se pes také rychle zklidní. Pro hledání pamlsků bychom měli psovi vymezit prostor, kde může pamlsky na povel hledat, aby pak během procházek nesbíral všechny možné zbytky a odpadky ležící na zemi. K vytyčení prostoru můžeme v louce vytvořit čtverec z vodítka, nebo využít zídku s vystouplými kameny nebo třeba drsnou kůru stromu. U psa začátečníka je ideální postupně před psem ustupovat a pomalu mu tak prostor odkrývat, aby hledal pečlivě a systematicky a zběsile nepobíhal po prostoru.
• Hledání napachovaných šišek
Při procházkách do lesa můžeme hrát skvělou hru na hledání napachovaných šišek. Nejprve naučíme psa přinášet šišku, tu pak můžeme položit kus vedle jiné, které jsme se nedotkli. Jakmile pes vybere správnou šišku (s naším pachem), odměníme ho. Postupně můžeme pokládat šišku mezi více a více jiných. Dále to můžeme psovi ztížit například odložením za stromem, aby neviděl kam zhruba šišku pokládáme.
• Odhazování pamlsků
Na dlouhém vodítku si můžeme se psem hrát s odhazováním pamlsků, tato hra u něj podpoří zaměření pozornosti na nás. Při jeho pohledu na nás odhodíme pamlsek společně s povelem, kterým ho psovi dovolíme sníst. Jakmile pes pamlsek najde a sní, počkáme než se na nás znovu podívá a v tom okamžiku s povelem odhodíme pamlsek v jiném směru.
• Fyzické cvičení
Na procházkách můžeme cvičit psovu koordinaci a sílu. Využít k tomu můžeme velké kameny, na které bude pes vyskakovat nebo je obíhat, široké kmeny ležící na zemi, které pes bude přecházet, mostky přes potok, zídky po kterých bude pes chodit a další. Vždy je důležitá bezpečnost - suchý povrch, dostatečně velké předměty, na které se pes bezpečně vejde a nejsou vysoko nad zemí, apod. Využít samozřejmě můžeme také cvičení různých pohybových triků, například osmička kolem našich nohou, přeskakování našich nohou, otočky, podávání tlapek a podobně.
Hry bez vodítka
• Hledání schovaných hraček
Pokud si náš pes rád hraje, skvělou hrou může být schovávání hraček. Pohrajeme si se psem, odložíme ho a odejdeme hračku schovat například za strom nebo kopeček. Vrátíme se ke psu a povelem ho pošleme hračku hledat. Jakmile pes hračku najde a přinese, oslavíme to pořádnou hrou a můžeme opakovat. Obměnou hry je odhazování hračky do vysoké trávy - psa přidržíme za postroj, odhodíme hračku daleko od nás a s povelem psa vypustíme hračku hledat. Pes bude tušit přibližný směr, ale bude muset zapojit nos, aby byl hračku schopný dohledat.
• Obíhání předmětů
Obíhání předmětů je oblíbená zábava pro spoustu psů. Nejprve psa naučíme oběhnout strom, sloup a podobně. Pak ho můžeme poslat oběhnout nějaký předmět, jakmile se začne vracet, rozběhneme se s hračkou pryč, aby nás musel chytit.
• Vypouštění za psovodem
Pro tuto hru jsou potřeba dva lidé, jeden psa přidrží a druhý odbíhá s hračkou, případně s pamlsky. Po vypuštění psa běžící člověk volá a láká psa hračkou, aby ho co nejrychleji doběhl a pohráli si. Jako obměnu se může člověk schovat, aby ho pes musel najít.
• Závodění k odměně
Jako odměnu při závodění můžeme použít hračku, nebo pamlsky, které položíme například na rukavici. Nejprve psovi ukážeme, jaká leží kousek před ním lákavá odměna, přidržíme ho za postroj a zkusíme trochu vyhecovat (například jednoduchou hrou 3, 2, 1,...) a s vypouštěcím povelem společně se psem vyběhneme k odměně. Pokud se pes k odměně dostane první, což je pravděpodobnější, s velkým nadšením si pohrajeme nebo ho odměníme dalším pamlskem ještě z ruky a můžeme hrát znovu. Pokud vidíme, že se pes fláká, můžeme se k odměně dostat první my, schovat ji a psa bez odměny připravit na další kolo.