Tréninky i výlety, především v teplém počasí, mohou být pro psa poměrně náročné. Proto se určitě vyplatí věnovat čas a pozornost napájení psa před výkonem. Poděkuje Vám nejen psí tělo, ale pes může dosahovat i lepších výkonů. To se týká i delších výletů, kde si navíc pes rád pochutná na nějaké dobrotě.

Napájení psa
Napájení je důležité před jakoukoli náročnější aktivitou, delším cestováním, ale i před potenciálně stresující situací. S vysokými teplotami jeho důležitost ještě roste. U starších psů, kteří už mají horší termoregulaci, je napájení vhodné i před běžnými procházkami v teple.
Pokud budete svého psa pozorně sledovat, určitě na něm poznáte rozdíl v situacích kdy je a není napojený. Dobře zavodněné tělo mnohem lépe snáší pohybovou zátěž i vysoké teploty, pes má dostatek tekutin k ochlazování intenzivním dýcháním a tělo celkově lépe funguje.
Kdy a jak napájet
Před tréninkem je třeba napájet v předstihu zhruba 2 hodin, aby se psovi stihla voda vstřebat ze žaludku do krve a přebytku tekutin se pes zbavil při venčení. Při cestování nebo delším výletu lze napájet kdykoli, ale je třeba počítat s venčícími pauzami.
Napájení
Je vhodné napájet v dávce asi 15–20 ml vody na 1 kg hmotnosti v závislosti na konkrétním psovi, teplotě i aktivitě. Platí, že i menší množství vody je vždy lepší než nic.
Ochucenou vodu většina psů nemá problém vylízat až do dna – skvělými ochucovadly jsou třeba vývar, paštika, lososový olej nebo škvarky. Pes si na napájení určitě brzy zvykne a s radostí se pohrne k misce. Spousta psů má napájení zažité jako určitý rituál po tréninku nebo výletu a nemohou se ho dočkat.
Určitě se vyplatí věnovat pozornost napájení i po ukončení pohybové aktivity, kdy psímu tělu doplníte tekutiny a pomůžete tak k rychlejší regeneraci. Využít můžete i různé recovery drinky, nebo úplně obyčejný maltodextrin, který stejně tvoří jejich převážnou část.
Sváča na výlety

I chlupáči si při delších pauzách na výletech rádi dají sváču. Ta může tvořit i podstatnou část jejich denního příjmu, proto je fajn věnovat se jejímu složení. Při dlouhodobém pohybu přijímají psi energii především z tuků, důležité jsou i bílkoviny, naopak sacharidy psi využívají jen v menší míře. A jak živiny nakombinovat, abychom při vícedenních výletech táhli na zádech co nejmenší váhu?

  • bílkoviny – jsou důležité pro udržování a regeneraci svalstva, u náročnějších výletů ale nestačí pro pokrytí energetických potřeb
  • tuky – tvoří převážnou část energie, krmení jen tuky ale nemusí sednout psímu trávení

A jak to může vypadat v reálu:

Bílkoviny může pes dostávat formou jakéhokoli sušeného masa, jen je třeba myslet na to, že při velkém množství sušené svaloviny může dojít k rozhození poměru živin, proto je skvělé zařazovat například i celé sušené rybičky. Potřebu tuků mohou skvěle pokrýt třeba praktické tukové bonbony, které přežijí i vyšší teploty, nebo trvanlivé škvarky, které se hodí zároveň i pro napájení, popřípadě Pemikan, i když u něj složení není ideální. Tyto pamlsky jsou lehoučké a potřebnou energii pokryjí efektivněji než zvětšené porce těžkých granulí nebo konzerv.

Vysoké Tatry
Pamlsky